Startside
Indholdsliste
Søgning

Web-kort

 

Referat af ordinær generalforsamling i Ejerforeningen Blåbærhaven  den 24. april 2003

Referat af ordinær generalforsamling i Ejerforeningen Blåbærhaven i Byengens selskabslokaler den 24. april 2003 med følgende dagsorden :

  1.  Valg af dirigent.

  2.  Aflæggelse af årsberetning for det senest forløbne år.

  3.  Forelæggelse af årsregnskab 2002 til godkendelse 
    og fremlæggelse af budget for 2003.

  4. Valg af formand.

  5. Valg af bestyrelsesmedlemmer.

  6. Valg af suppleanter.

  7. Valg af revisor og suppleant for denne.

  8. Eventuelt.

Ved generalforsamlingen var repræsenteret 51 ejere, herunder 6 fuldmagter med et samlet fordelingstal på 239. Det samlede fordelingstal udgør 956.

Følgende ejerlejligheder var repræsenteret :
004, 006, 009, 010, 012, 022, 026, 030, 031, 037, 042, 043, 047, 055, 063, 064, 079, 086, 091, 096, 098, 104, 105, 106, 109, 116, 119, 122, 130, 136, 137, 146, 154, 156, 165, 172, 177, 182, 183, 184, 185, 189, 195, 199, 204, 205, 209, 213, 214, 215, 220.

Derudover deltog Karen Jensen og Lone R. Hansen fra administrationen.

      Bestyrelsesmedlem Christian Riber bød velkommen og foreslog på bestyrelsens vegne Lone R. Hansen til dirigent, hvorefter Lone R. Hansen blev valgt.

       Dirigenten takkede for valget og konstaterede, at der var lovligt indkaldt til generalforsam­ling ved indkaldelse af den 3. april 2003 og dermed var generalforsamlin­gen lovlig og beslutningsdygtig.

       Dirigenten udbad sig kandidater til stemmeoptællingsudvalg. Valgt blev Keld-Ole Christiansen (106) og Karen Jensen.

      Ad. pkt. 2 : Aflæggelse af årsberetning for det senest forløbne år 
Formanden, Susanne Sønderstrup aflagde på vegne af bestyrelsen årsberetning for det senest forløbne år. Beretningen er vedhæftet nærværende referat som bilag.

Benedikte Widal Kjøller (195) forslog, at der blev opsat stativer med poser til brug for hundes efterladenskaber.

Christian Riber (best.) svarede hertil, at nævnte stativer og poser er en mulighed, men understregede, at det er den enkelte ejeres eget ansvar, at sørge for at hunden besør­ger uden for Blåbærhavens område samt at afstanden ud af området, ikke er lang.

Torben Lorentsen (26) spurgte, om der er speciel årsag til, at der ikke bruges samme kort til både helseafdelingen og vaskerierne.

Susanne Sønderstrup (best.) oplyste, at kort til helseafdelingen kan inddrages ifølge foreningens vedtægter, hvilket ikke er tilfældet for kort til vaskerierne.

Christian Riber (best.) supplerede hertil, at det nuværende system p.t. er det letteste at administrere.

Jesper Staun (184) spurgte, om Kuben Ejendomsadm. A/S er den bedste og billigste ejendomsadministration for foreningen samt muligheden for indhentning af ydelsesbe­skrivelse.

Susanne Sønderstrup (best.) og Christian Riber (best.) oplyste at bestyrelsen er godt tilfreds med den service den får, herunder blandt andet hurtig respons på stillede opgaver/spørgsmål. Bestyrelsen har ikke undersøgt priserne på markedet siden 2000, hvor vi begyndte samarbejdet med Kuben, men  det vil naturligvis være muligt at indhente ydel­sesbeskrivelse, hvis bestyrelsen finder det nødvendigt.

Lone R. Hansen (adm.) oplyste kort om Kuben A/S`s opdeling i blandt andet ejendomsadministration, byg - og byggerådgivningsvirksomhed.

Karina Petersen (119) spurgte, om der kom ny gummimåtte i opgang 11 i forbindelse med den foretagne renovering.

Susanne Sønderstrup (best.) bekræftede, at der kommer nye måtter i alle renoverede opgange.

Der fremkom ikke yderligere, hvorefter beretningen blev taget til efterretning.

Ad. pkt. 3 : Forelæggelse af årsregnskab 2002 til godkendelse og fremlæggelse af budget for 2003

Bestyrelsesmedlem Michael Nielsen fremlagde foreningens årsregnskab 2002 og gjorde specielt opmærksom på de større afvigelser i årsregnskabet, herunder note 5,  maskinvaskeri med kr. 332.227 mod budgetteret kr. 155.000,  da det ved budgetlægningen ikke var planlagt, at alle vaskemaskiner skulle udskiftes samtidig.

Michael Nielsen supplerede ved at oplyse, at bygningsarbejder i forbindelse med ovennævnte udskiftning havde påvirket regnskabet yderligere, idet der var foretaget vægudskæringer til de nye vaskemaskiner.

Af andre afvigelser i regnskabet i forhold til det budgetterede nævnte Michael Nielsen (best.) note 4,  bygninger/ydre/løbende vedligehold, reparation af omfangsdræn foretaget sidste forår, vandskade samt vinduesudskiftning som nævnt i bestyrelsens beretning.

 

Yderligere nævntes overskridelse af det budgetterede på beplantning samt lønudgifter - sidstnævnte var blevet højere dels på grund af retssag mod tidligere ansat inspektør dels antal af ansatte i regnskabsårets første halvdel.

Af besparelser nævnte Michael Nielsen, at  omlægning af brandvejene, der består af alle flisearealer foran/ved blokkene er blevet udsat. Støjdæmpning i selskabslokalet blev også udsat, men er udført i indeværende år.

Med henvisning til den aflagte beretning om de fire renoverede trappeopgange, der havde beløbet sig til kr. 360.000 oplyste Michael Nielsen, at der i beløbet er indeholdt udgift til blandt andet navnetavler og lyskontakter til alle opgangene.

Sluttelig nævnte Michael Nielsen besparelse på vand, varme og elektricitet i forbindelse med udskiftning af vinduer og vaskemaskiner samt en overbudgettering af renovationsposten. Oplysninger om forventede store stigninger i udgiften til almindelig renovation havde vist sig, ikke at svare til virkeligheden.

Foreningens årsregnskab 2002 udviser et underskud på kr. 375.077 mod budgetteret kr. 322.000 Generalforsamlingen tilkendegav ros til bestyrelsen med håndtering af budget­tering set i forhold til et budget for ejerforeningen på ca. kr. 4 mio.

Dirigenten spurgte om der var spørgsmål eller kommentarer til regnskabet.

Martha Mikkelsen (31) spurgte til varmeregnskabet, herunder sammenhængen mellem den oplyste besparelse på varme sammenholdt med at prisen pr. andel var fordoblet .

Susanne Sønderstrup (best.) oplyste, at foreningen på fællesrum modtager opgørelse over varme på lige fod med de enkelte ejerlejligheder og det er i fællesrummene bespa­relsen er sket, og besparelsen ses derfor ikke på varmeregnskabet, men på ejerforenin­gens drift af fællesrum.

Rolf Svømmekjær (177) oplyste at der muligvis kunne være foretaget en ændring af varmeandele og deres beregningsmåde.

Ole Sandbjerg Andersen (79) spurgte til udgiften til RKI.

Michael Nielsen (best.) meddelte at beløbet på kr. 4.450 dækker abonnement på RKI. Susanne Sønderstrup (best.) supplerede hertil, at abonnementet har nedbragt antallet af ejere, der ikke overholder deres betalingsforpligtelse af fællesbidrag m.v. til forenin­gen, væsentligt.

Der fremkom ikke yderligere, hvorefter dirigenten konstaterede, at det fremlagte årsregnskab 2002 blev enstemmigt vedtaget.

Ad. pkt. 4 . Valg af formand

Formand Susanne Sønderstrup valgt i 2001 for en toårig periode var ikke på valg, hvorefter punktet udgik.

       Ad. pkt. 5 : Valg af bestyrelsesmedlemmer

Dirigenten gennemgik kort de opstillede kandidater. Hans K. Andersen (195) valgt i 2001 for en toårig periode var ikke på valg. Genvalgt for en toårig periode  blev Christian Riber (204) og valgt for en toårig periode blev Christian Schmidt (215) og Jesper Staun (184) med akklamation.                

Ad. pkt. 6 : Valg af suppleanter

På valg for en etårig periode var Kurt Simonsen (genopstillet), Thomas Bak Nielsen og Keld-Ole Christiansen . Efter skriftlig afstemning blev Kurt Simonsen (197) og Keld-Ole Christiansen (106) valgt.

Ad. pkt. 7: Valg af revisor og suppleant for denne 

Bestyrelsen indstillede til generalforsamlingen, at der skete valg af nyt revisionsfirma, idet bestyrelsen ikke er tilfreds med samarbejdet med det af foreningen p.t. benyttede revisionsfirma.

Bestyrelsen havde modtaget tilbud fra statsautoriseret revisionsfirma IN-Revision på i alt kr.17.500. Udgift til nuværende revisionsfirma Andersen Hubertz og Kirkhoff er på kr.18.600.

Jesper Staun (184) spurgte, hvorvidt det skulle være en statsautoriseret revisor eller om foreningen kunne bruge en registreret revisor.

Susanne Sønderstrup (best.) oplyste at det ikke nødvendigvis skal være en statsautoriseret. Tidligere har foreningens revision været udført af en af ejerne, valgt på generalforsamlingen.

Priser på statsautoriserede revisorer kontra registrerede revisorer blev kort diskuteret. Bestyrelsen tilkendegav at ville arbejde videre på undersøgelse af prisniveauet mellem ovennævnte.

Generalforsamlingen tilsluttede sig bestyrelsens forslag om nyt revisionsfirma. Der fremkom ikke yderligere til punktet, hvorefter dirigenten konstaterede at revisionsfirmaet IN-Revision var valgt.

Ad. pkt. 8 : Eventuelt

Benedikte Widal Kjøller (195) spurgte om muligheden for fældning af fyrretræer ved ejendommen.

Christian Riber (best.) meddelte, at bestyrelsen havde valgt at fælde de nødvendige træer og havde bestræbt sig på ikke at gøre udenomsarealerne for tomme, og Susanne Sønderstrup oplyste at det p.t. undersøges hvor hvilke typer træer kan stå.

Jesper Staun (184) oplyste, at han som nyvalgt medlem af bestyrelsen ville arbejde for benyttelse af landskabsarkitekt til planlægning af foreningens udenomsarealer.

Susanne Sønderstrup (best.) supplerede ved at oplyse, at der allerede er afsat penge i budgettet til ovennævnte.

Kathrine Fog (42) spurgte, om bestyrelsen i forbindelse med trappeopgangsrenoveringerne havde overvejet mulighed for aflåsning af opgangsdøre.

Susanne Sønderstrup (best.) oplyste at spørgsmålet jævnligt dukker op; men bestyrelsen har endnu ikke fundet årsag til at der etableres låsesystem af opgangsdørene.

Kathrine Fog (42) gav udtryk for at det ikke er rimeligt, at enhver har adgang til opgangene samt at der tidligere har været episoder med tegning på væggene i en opgang.

Yeliz Uzmay  (213) spurgte, om der kunne laves en løsning til placering af barnevogne f.eks. et skur, idet der til den nuværende mulighed for placering af barnevogne er langt for nogle ejere og det kan være besværligt.

Christian Riber (best.) oplyste, at der ikke er nogen umiddelbare planer herom og at emnet ikke tidligere har været bragt op. Bestyrelsen tog forespørgslen til efterretning.

Ole Sandbjerg Andersen (79) spurgte, om det er tilladt at isolere på altanen med henblik på, at opnå varmebesparelse.

Susanne Sønderstrup (best.) oplyste at det alene er tilladt inden for den nuværende facade mod altanen.

Benedikte Kjøller (195) spurgte til, hvem der bestemmer, hvad der må stå på altanerne.

Christian Riber (best.) oplyste, at det kan ske at bestyrelsen er nødt til, at henvende sig til en ejer, idet det ikke er tilladt at have skrammel og skidt stående på altanerne således at altanen bliver en affaldsplads.

Der kom fra øvrige deltagere i generalforsamlingen korte tilkendegivelser vedrørende altaner og brug af disse.

Der fremkom ikke yderligere fra generalforsamlingen, hvorefter Christian Riber (best.) tog ordet og oplyste med henvisning til de tidligere nævnte ting vedrørende varmeregnskab, at udgiften pr. fast andele er steget som et udtryk for, at der har været øgede om­kostninger til reparation og vedligehold af selve varmeanlægget, som skal fordeles.

Christian Riber (best.) oplyste, at det netop udsendte varmeregnskab viser, at de indbetalte a/c beløb til vand og varme ikke forslår hos et stadigt stigende antal ejere. Yderligere oplystes det, at der i flere år ikke har været foretaget regulering af a/c beløbene.  Bestyrelsen ønskede generalforsamlingens tilkendegivelse af, hvorvidt der pr. 1.7. 2003 skal ske regulering med kr. 10 pr. fordelingstal, fordelt med kr. 5 til a/c varme og kr. 5 til a/c vand, eller om regulering først skal ske med virkning pr. 1.1. 2004.

Afstemning ved håndsoprækning viste, at generalforsamlingen ønsker regulering  pr. 1.7. 2003. En ejer stemte i mod.

Christian Riber (best.) meddelte, at ejerforeningen har fået nyt rådgivende ingeniørfirma, der har udarbejdet tilstandsrapport om foreningens bygninger med blandt andet angivelse af bud på tidspunkt for udskiftning af f.eks. tag samt facaderenovering.  

Til ovenstående rapport er der blandt andet i forbindelse med en tageudskiftning nævnt muligheden for tagrejsning og dermed etablering af taglejligheder. Det ville blandt andet give en økonomisk fordel, idet der vil ske en øgning af fordelingstallet.

Kommunen har tidligere afvist at give tilladelse til tagrejsning.

Christian Riber (best.) fastslog, at bestyrelsen p.t. ikke har nogen mening vedrørende tagrejsning og etablering af taglejligheder, men ønsker, at der er åbenhed om muligheden samt at få generalforsamlingens tilkendegivelser hertil.

Jesper Staun (184) spurgte, hvorvidt det var undersøgt, om undergrunden kan bære en tagrejsning samt tilkendegav, at såfremt et projekt blev gennemført, at der alene skete etablering af taglejligheder i den længste blok, dels på grund af hensyn til solindfald.

Christian Riber (best.) oplyste hertil, at ingeniørfirmaet mener, at den oprindelige ud­formning af ejendommen havde kalkuleret med en tagrejsning.

Preben Mortensen (185) oplyste, at projekt vedrørende tagrejsning tidligere har været fremlagt på en generalforsamling, men var blevet stemt ned. Tilføjede at tagrejsning er set på andre ejendomme, f.eks. Egedalsvænge.

           

Der blev yderligere fra generalforsamlingen kort spurgt til om dels tidshorisont, dels hvilke type boliger der kan blive tale om, såfremt et tagprojekt gennemføres.

Bestyrelsen oplyste, at der i tilstandsrapporten foreslås tagudskiftning i 2006 mod bestyrelsens budgettering af samme til 2007. Hvilken type lejligheder der er tale om, er ikke besluttet.

Christian Riber (best.) understregede, at der alene er tale om orientering fra bestyrelsen, som ønsker, at der skabes en debat og at ejerne får en holdning til et muligt tag­projekt.

Benedikte Widal Kjøller (195) spurgte til, om der var forslag til den nævnte facaderenovering f.eks. mursten.

Christian Riber (best.) svarede hertil, at det budgetmæssigt er 15 år ude I fremtiden, og at der er ikke taget stilling hertil. Der er p.t. undersøgelse i gang vedrørende muligheder.

Det blev forslået, at der fremskaffes adresser på andre ejendomme, hvor der har været foretaget tagrejsning, så kan de enkelte ejere selv besigtige nærmere. Claus Thomsen (105) skaffer adresser på ejendomme, hvor der er foretaget tagrejsning.

Der fremkom ikke yderligere indlæg, hvorefter dirigenten takkede for god ro og orden og hævede generalforsamlingen kl. 21.30.

 

Referent/dirigent                               Formand
Lone R. Hansen                                Susanne Sønderstrup

 


Ejerforeningen Blåbærhaven · Blåbærhaven 14, kld. · 2980 Kokkedal · Tlf. 49 14 56 10 · Fax 49 14 56 84
Kontoret       Bestyrelsen       Antenneforeningen      Webmaster