AFgeneral 2010


Startside
Indholdsliste
Søgning

Web-kort
Op
AFgeneralf.2002
AFgeneralf.2003
AFgeneral 2004
AFgeneral 2005
AFgeneral 2006
AFgeneral 2007
AFgeneral 2008
AFgeneral 2009
AFgeneral 2010
AF ExGen 2011
AFgeneral 2011

 

Den 21. april 2010 afholdtes ordinær generalforsamling i Antenneforeningen Blåbærhaven i Byengens selskabslokaler, Byengen 230, 2980 Kokkedal med følgende dagsorden:

 

  1. Valg af dirigent.
  2. Bestyrelsens beretning for det forløbne år og planer for det kommende år til godkendelse.
  3. Aflæggelse af årets regnskab til godkendelse.
  4. Indkomne forslag.
  5. Behandling af budget.
  6. Valg af bestyrelse og suppleanter.
  7. Eventuelt.

 

Antenneforeningen består af 220 ejerlejligheder, der indgår i Ejerforeningen Blåbærhaven. Stemmeafgivelse sker med en stemme til hver lejlighed. I generalforsamlingen deltog repræsentanter for 50 ejerlejligheder, inkl. 6 fuldmagter. Fra administrationen deltog Lone R. Hansen og Henrik Østerskov Christiansen.

 

Ad. pkt. 1: Valg af dirigent

Bestyrelsesmedlem Bo Madsen bød velkommen og foreslog på bestyrelsens vegne Lone R. Hansen som dirigent. Der fremkom ingen andre forslag hvorefter Lone R. Hansen blev valgt.

Dirigenten takkede for valget og konstaterede, at der var lovligt indkaldt ved skriftlig indkaldelse af 29. marts 2010, og dermed var generalforsamlingen lovlig og beslutningsdygtig.

 

Ad. pkt. 2: Bestyrelsens beretning for det senest forløbne år og planer for det kommende år til godkendelse

Bestyrelsesmedlem Bo Madsen aflagde på vegne af bestyrelsen årsberetning for det senest forløbne år, idet den på den ordinære generalforsamling 2009 valgte formand Lars Kaas Nielsen var forhindret i deltagelse på generalforsamlingen på tidspunktet for aflæggelse af beretningen.

Bestyrelsesmedlem Bo Madsen oplyste at der havde været afholdt ekstraordinær generalforsamling, hvor der havde været stort fremmøde, og med forslag om installering af fibernet i ejerforeningen. Forslaget var blevet stemt ned med en lille overvægt.

 

Overgang til digitalt signal i efteråret 2009 var gået godt. Selve skiftet skete på 4 timer. Programmer som Ramasjang/ DR HD kan kun ses med digital modtager, der enten er indbygget i tv eller modtages via box.

Oplyste endvidere med henvisning til det af bestyrelsen fremsatte forslag, at der af og til kommer udbydere, der ønsker at antenneforeningen viser deres kanal. Eneste betingelse er, at der ved den førstkommende generalforsamling stemmes om hvorvidt kanalen skal beholdes (mod betaling).

Af denne årsag har Antenneforeningen altid en reservekanal. Denne er senest blevet brugt til Kanal 6.

Meddelte afsluttende at bestyrelsesmedlem Rene Mikkelsen under punktet eventuelt ville fremlægge plan for foreningens fremtidige modtagerforhold af tv programmer m.v.

Bestyrelsesmedlem Bo Madsen takkede på vegne af bestyrelsen formanden for det store arbejde, der var blevet udført.

Der fremkom enkelte spørgsmål vedrørende blandt andet den nævnte reservekanal.

Der fremkom ingen yderligere spørgsmål eller bemærkninger til beretningen, hvorefter dirigenten konstaterede, at beretningen var taget til efterretning.

 

Ad. pkt. 3 og 5: Aflæggelse af årets regnskab til godkendelse og behandling af budget

Bestyrelsesmedlem Bo Madsen foretog på vegne af bestyrelsen en gennemgang af Antenneforeningens årsregnskab 2009, herunder budget og nævnte, at der for indtægter var budgetteret med kr. 361.000,- mod realiseret kr. 331.837,-. Dette skyldes fortrinsvis, at antennebidraget først var blevet reguleret efter afholdelse af sidste ordinære generalforsamling.

Nævnte endvidere, at der for det kommende år er budgetteret med underskud på kr. 11.000,-, der tages fra egenkapitalen.

Der er på udgiftssiden budgetteret med udgifter på kr. 385,000, -. Sidste års budgettering på kr. 57.000,- til omlægning til digital modtagelse var blevet realiseret med kr. 29.300,-.

Passiver og egenkapital udgør i alt i Antenneforeningen kr. 485.064,-.

Der fremkom ingen spørgsmål til det fremlagte regnskab 2009 med tilhørende budget, hvorefter dirigenten konstaterede, at regnskab 2009 var enstemmigt vedtaget og budgettet for taget til efterretning.

 

Ad. pkt. 4: Indkomne forslag

Der var fra bestyrelsen fremkommet forslag om, hvorvidt Antenneforeningen skulle beholde Kanal 6 - nu mod betaling. Forslaget var vedhæftet indkaldelsen til ordinær generalforsamling. Dirigenten oplæste forslaget.

Erik Nielsen (lejl. 47) forespurgte om, at såfremt det blev besluttet af generalforsamlingen, at beholde Kanal 6, hvorvidt der så stadigvæk haves en reservekanal.

Bestyrelsen oplyste at såfremt det vedtages at beholde Kanal 6 vil der hurtigt blive etableret en ny reservekanal.

Enkelte ejere kendte ikke den nævnte tv kanal, og spurgte om der skulle stemmes om en kanal som man ikke kendte. Dette gav anledning til en kort diskussion om indstilling af tv, herunder kanaler m.v.

Skriftlig afstemning viste at for forslaget stemte 34 lejligheder. I mod stemte 19 lejligheder. 2 stemmer var blanke. Der gøres opmærksom på, at enkelte ejere ejer mere end èn lejlighed.

Dirigenten konstaterede at forslaget var vedtaget således at kanal 6 beholdes og der opkræves således kr. 8.70 pr. lejlighed pr. måned fremover.

 

Ad. pkt. 6. Valg af bestyrelse og suppleanter

Formand Lars Kaas Nielsen valgt i 2009 for en etårig periode havde meddelt bestyrelsen at være villig til genvalg. Der fremkom ingen andre kandidater, hvorefter Lars Kaas Nielsen blev genvalgt for en toårig periode.

Bestyrelsesmedlem Henrik K. Kristensen valgt i 2009 for en etårig periode var på valg og havde oplyst at være villig til genvalg.

Bestyrelsessuppleant Karsten H. Kristensen valgt i 2009 oplyste, at han gerne ville træde ind i bestyrelsen.

Der fremkom ingen andre kandidater, hvorefter Henrik K. Kristensen og Karsten H. Kristensen begge blev valgt for en toårig periode.

Dirigenten meddelte at bestyrelsesmedlem Bo Madsen og bestyrelsesmedlem Rene Mikkelsen begge valgt i 2009 for en toårig periode ikke var på valg.

Som bestyrelsessuppleanter valgtes Jan Sejr-Petersen (lejl.184) og Morten Brynjolf (lejl.55). Begge blev valgt for en toårig periode.

 

Ad. pkt. 7: Eventuelt

Bestyrelsesmedlem Rene Mikkelsen nævnte at flere sikkert kunne huske, at det under den ekstraordinære generalforsamling i Antenneforeningen fra bestyrelsesside var blevet tilkendegivet, at You See ikke ville være en mulig kandidat i forbindelse med renovering af foreningens kabelanlæg.

Dette har bestyrelsen måtte tage til genovervejelse, idet det nu er muligt at få leveret 24 kanaler for kr. 100,- pr. mdr. pr. lejlighed. Beløbet er inkl. moms.

Nævnte endvidere at bestyrelsen har medbragt informationsmateriale fra You See som ejerne kan få udleveret i forbindelse med generalforsamlingens afslutning.

Oplyste at bestyrelsens plan er at indkalde til et infomøde og en ekstraordinær generalforsamling, hvor bestyrelsen vil stille egentligt forslag med henblik på renovering af det nuværende antenneanlæg.

Dirigenten anmodede generalforsamlingen om ved håndsoprækning at tilkendegive, hvorvidt Antenneforeningen skal arbejde videre hermed. En håndsoprækning fra generalforsamlingen viste klart at bestyrelsen skal fortsætte arbejdet med henblik på indkaldelse til infomøde og ekstraordinær generalforsamling.

Bestyrelsesmedlem Bo Madsen nævnte at konvertering af det nuværende sløjfeanlæg vil være på ca. kr. 360.000,-, der betales via antenneforeningens formue.

Yderligere nævnte bestyrelsen at såfremt You See vælges bliver kablerne foreningens egne samt der i prisen på de nævnte kr. 100,- pr. mdr. pr. lejlighed er inkluderet service fra You See.

På forespørgsel oplyste bestyrelsen at der ikke vil skulle bruges box samt at der kan ses forskellige kanaler såfremt ejer har flere fjernsyn i sin lejlighed.

Thomas Bak fra (lejl. 103) gav tilkende at såfremt der skulle bruges ca. k. 360.000,- af Antenneforeningens formue burde der også ske henvendelse til andre udbydere.

Bestyrelsesmedlem Rene Mikkelsen oplyste at der ved andre udbydere skal trækkes kabler, hvilket blev nedstemt på den ekstraordinære generalforsamling.

Der var i forlængelse heraf en kort diskussion vedrørende udskiftning af kabler, brug af box, fibernet, pris for en konvertering af nuværende anlæg, Internet m.m.

Der blev fra en ejer forespurgt om det ikke ville være rimeligt om en uafhængig konsulent deltog i det kommende infomøde.

Generalforsamlingen tilkendegav at være enig heri, og pålagde ved denne tilkendegivelse bestyrelsen, at der til infomøde inviteres uafhængig konsulent.

Der fremkom ikke yderligere hvorefter dirigenten takkede for god ro og orden og hævede generalforsamlingen kl. 20.50.

 

 

Bestyrelsesformand Lars Kaas Nielsen                        Dirigent/referent Lone R. Hansen

 

 

 

 

Tilbage Start Op Næste
Ejerforeningen Blåbærhaven · Blåbærhaven 14, kld. · 2980 Kokkedal · Tlf. 49 14 56 10 · Fax 49 14 56 84
Kontoret       Bestyrelsen       Antenneforeningen      Webmaster